Blog

E-maili turundus – olukorrast riigis

Hiljuti avaldas Eesti Päevaleht loo e-maili turundusest. Andsime omalt poolt ka kommentaarid, aga kuna leheruum on piiratud, siis avaldame need täispikkuses siin.

Kuidas iseloomustada praegust olukorda Eesti masspostituste sektoris? Kui tihe on konkurents? Kui palju on tõsiselt võetavaid teenusepakkujaid?

Internetiturundus tervikuna on tänu praegusele majanduskliimale hakanud palju tähelepanu saama. Võime enam kui sajale läbi viidud kampaaniale tuginedes öelda, et e-maili turundus on kulu-efektiivseim viis tagada reaktsioon. Bänneritega võrreldes on hind külastaja kohta e-maili kampaanias tunduvalt odavam – vahel isegi üle 10 korra.

Niisiis pole üllatav, et ettevõtted otsivad viise turunduseelarvelt kokku hoidmiseks ja pöörduvad üha enam e-maili turunduse juurde.

Kuigi huvi on tõusnud, pole olukord siiski nii roosiline, kui võiks arvata. Liiga paljud agentuurid ja firmad ei võta arvesse häid tavasid, mille tulemuseks on illegaalsete e-mailide saatmine (s.t. inimestele, kes pole sõnumi saatmiseks luba andnud). Samuti pakutakse saatmist firmade e-maili aadressidele, kuid neid ei segmenteerita ega personaliseerita piisavalt.

Kampaania lõppedes on kerge osutada headele tulemustele, ent pikemas perspektiivis tekitab agentuur reeglitest üle astumise või nende liigse painutamisega teenuse tellijale hoopis kahju.

Neid agentuure, keda altex julgeb tunnustada headele tavadele vastava teenuse pakkujateks, on alla 10 – ehkki kõigil on ruumi arenguks.

Kas Eesti seadusandlus on masspostituste korraldamise mõttes piisavalt paindlik?

Seadus on pigem liiga pandlik.

Meie arvates ei tohiks olla seaduslik saata masspostitusi nende juriidiliste isikute e-maili aadressidele, kes pole selleks luba andnud (nagu ka füüsiliste isikute e-mailidele). Äriregister ja Krediidiinfo peaksid info hankijatele selgeks tegema, et nad ei tohiks saata masspostitusi e-mailidele ilma luba küsimata – ükskõik, mida seadus ka ei ütle selle kohta.

Rääkisime hiljuti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga ja me oleme lootusrikkad, et uus ning senisest karmim seadus jõustub järgmise aasta alguses.

Sellegipoolest on seaduses augud ja meie arvates oleks aeg koostada vabatahtlik eetika ehk parima praktika koodeks kõigi 3 huvigrupi jaoks:

  • Reklaami tellijatele
  • Listi haldajatele
  • E-maili turunduse agentuuridele ja teenusepakkujatele

Töötame hetkel sõnastuse kallal, et see koodeks E!Spämm üritusel järgmise aasta märtsis välja kuulutada.

Sageli väidavad inimesed, et nemad pole oma e-posti aadressi kusagil avaldanud, kuid ikkagi satub nende postkasti masspostitusi. Kas see võib nii olla, et aadressid satuvad ka vastu adressaadi tahtmist masspostitust korraldava firma kätte?

Kahjuks pole see mitte ainult võimalik, vaid seda juhtub pidevalt.

On oluline, et inimesed kaebaksid Andmekaitse Inspektsiooni, kui nad saavad e-maili (oma personaalsele e-maili aadressile), mida nad pole palunud. Loodetavasti surub see muutused kiiremini läbi – inimesed PEAVAD kaebama, kui nad tahavad, et spämmime lõpeks või vähemalt väheneks.

Paraku lubab hetkel seadus “spämmeritel” tõlgendada iga juriidilise isiku domeeniga lõppevat e-posti aadressi juriidilise isiku e-maili aadressina. Seetõttu pole teoreetiliselt vaja ka küsida luba nende aadresside kasutamiseks enne saatmist. Muudatused oleksid siinkohal kindlasti vajalikud.

Kust kohast võetakse reeglina aadressid kuhu masspostitus tehakse?

Mõned ettevõtted on üles ehitanud oma isiklikud andmebaasid ja me julgustame ka teisi sama tegema. Klientidele ja teistele selleks loa andnud inimestele e-mailide saatmine on täiesti loogiline.

Mõned organisatsioonid jällegi rendivad andmebaase. Sõnastus on võib-olla natuke petlik – andmebaasi rentija tegelikult andmeid kunagi ei näe. Selle asemel antakse e-mail (HTML) edasi listi haldajale, kes saadab selle omakorda edasi tervele listile või suunatud kampaaniate korral mingile konkreetsele osale sellest.

Kasutame altexis ainult loapõhiseid andmebaase.

Sellegipoolest on ettevõtteid, kellel puudub luba saatmiseks. Pahatihti on e-maili aadressid kogutud internetist robotite abil või mõnel muul meetodil, kus luba puudub või pole seda isegi küsitud.

Meie arust on üsna üllatav, et senimaani pole keegi võtnud piisavalt aega ja pingutanud selle nimel, et selliseid ettevõtteid kohtusse kaevata.

Oleme palunud näiteks teada-tuntud firmat Roosa Elevant, et nad annaksid kirjaliku garantii selle kohta, et KÕIK e-maili aadressid nende andmebaasis on loapõhised ning Roosal Elevandil on olemas selle kohta tõendid, kus ja millal inimesed loa andsid.

Siiamaani on Roosa Elevant sellest keeldunud või pole seda teha suutnud.

Selle tulemusena ei kasuta altex nende e-maili andmebaasi ja ei saa neid soovitada ka oma klientidele.

Listiomanik peab suutma anda kirjaliku garantii, et KOGU andmebaas on loapõhine – ainult sel juhul saame soovitada nende andmebaaside kasutamist. „Pooleldi puhas” list ei ole piisav. Reklaami tellijad peaksid eemale hoidma igaühest, kes pakub ilma loata e-mailide saatmist, kuna potentsiaalne PR-tagasilöök on suur ning avalik arvamus antud ettevõtte kohta saab tõenäoliselt kannatada.

Altexi hallata on Spindo Club, kus inimesed on eksklusiivselt andnud loa saada turundusliku sisuga e-maile teistelt ettevõtetelt.

Loading Facebook Comments ...

There are 19 comments .

Silver

Kas on kuskil olemas ka nimekiri ettevõttetest, kes tegelevad spämmiga (roosa elevant) vs need, kellel on andmebaas inimestest, kes loa on andnud (altex) ?

See kindlasti abistaks potentsiaalset reklaamitellijat.

Reply »
peep

Mina saan zuper.ee spämmi paar korda nädalas. Mujalt ei saagi vist. Zuper.ee ongi kõige hullem, ma arvan. 

Aga see Andmekaitse Inspektsioon on impotentne. Ma olen korduvalt eraaadressile saadetud spämmi sinna üles andnud ja tulemus on suur null. 

Esiteks teeb AI päringu emaili spämmarile, millele ei pea vastama. Siis x päevade pärast tehakse korduspäring. Ka sellele ei pea vastama. Spämmar ei peagi vastama ja see protsess võib võtta 100 aastat. 

Teiseks minu puhul konkreetselt spämmar kirjutas hiljem, et “minu email oli sellepärast spämmi saatjate nimekirjas, kuna keegi mu “sõber” sisestas selle kampaaniakorras”. Seaduse järgi aga peab ise tellima. Sellist lolli vabandust saab siis igaühe puhul kasutada. Andmekaitse jaoks kõik oli JOKK ja case closed.

Mu meelest tuleks keegi näiteks tuua ja nt pool milli trahvi teha. Siis peaks spämmimine peatuma.

Reply »
Silver

Good points Peep. Väga karm aga spämmerite vastu muud ei aita.

Reply »
Kõlab Jaburalt —

Kelle käest Sa Robin küsisid Roosast Elevandist seda kinnitust? Helistasid kellegile ja küsisid, et sooviksid nendega koostööd, aga enne tahad kinnitust, et asjad on korras?

Millal sa seda tegid siis ka?

See kõlab praegu sama loogiliselt nagu Viru Õlu teeks pressiteate ja teataks, et SAKU ÕLLETEHAS pole n e i l e siiamaani kirjalikult kinnitanud, et õlle mida nad toodavad on ikkagi õlu! Kuigi tarbijad on rahul!

Reply »
Meelis Ojasild

@silver
Tõnu Samuel’il on blacklist näiteks. Ma loodan, et e!SPÄMM ajaks saame n.ö. whitelist’i ka teha.

@peep
AKI iseenesest ei saagi väga uurida – nii et kui sul pole just saatja IP aadresse ja suudad tõestada (kasvõi Politsei abil), kes saatja oli, siis on vist võimalus menetlus esitada. Vähemalt mina olen nende loogikast niipidi aru saanud. Nagu ka postituses mainisin – seaduses on päris palju auke.

@Kõlab Jaburalt
Natuke vigane analoogia minu meelest – alkoholi müümiseks/tootmiseks peab olema litsents. Andmebaaside rentimisel võiks anda aga garantii.

Reply »
peep

Mida AKI ei saa välja uurida? Et kes saatsis spämmi ja seda, kuidas mu email sattus spämmari nimekirja? Spämmar on lihtne tuvastada ja minu nimekirja sattumist peab spämmar tõestama. Kui ei tõesta, kohe trahvi. 

Reply »
Konkurent —

Üsna ebameeliv on kuulda sellist konkurentide sõimamist. See näitab firma abitust ja saamatust.

Minu arust ongi Altexi ja tema inimeste suurim saavutus see, et ennast tituleerivad nad
kõige suuremateks spetsialistideks eturunduse vallas ja sõimavad konkurente. Kuid mida on neil reaalselt ette näidata?

Ega need saavutused ei tulegi kui kogu eneriga suunatakse teiste sõimamisele.

Ja veel kui loogiliselt asja võtta, siis miks peaks keegi hakkama oma anmebaasi ja selle sisu näitama/tõestama konkurentidele.

Selliseid päringuid on õigus teha Andmekaitse Inspektsioonil, mitte mingil suvalisel poriloopijal.
Robin ja muu Altex, palun mitte pilduda süüdistusi teiste suhtes, asi võib teie jaoks kohtus lõppeda!

Reply »
to Meelis Ojasild —

Võrdlus Viru Õlu ja Saku vahel oli
mõeldud ettevõtete kogemustepagasi suhtes, Roosa Elevandi inimsed on eestis e-mail marketingi teinud 8 aastat ja kogemusi on 5 korda rohkem, Altex nimetab ennast Eesti Esimesek internetimarketingi agentuuriks ja umbes 10 ettevõtet kellel on Eestis 5 aastat kogemust rohkem selles vallas, vaatavad muigega seda sloganit, sest teavad et nemad olid enne Altexit ja teavad veel kümmet kes oli enne:)
samal ajal turundusinimsed räägivad
millised süüdistajad, sõimajad ja kohtuga ähvardajad te olete, isegi oma kliente süüdistate, ise te ei anna ganatiid kliendi jaoks, kui klient teeb teie näpunäidete järgi kampaania ja hiljem saab spämmisüüdistuse.Kas mitte Äripäevaga ei juhtunud nii? Kui seda mingi tegelena oma blogis avalikustas, siis helistasite ja ähvardasite kohtuga. Kas see annab teile mingi omamoodi rahulduse kui saate teisi mutta tampida?

Reply »
Meelis Ojasild

Igaühel on õigus oma arvamusele, aga enamus tundub olevat seda meelt, et altex oli esimene internetiturundusele spetsialiseerunud agentuur Eestis. Veebi- ja muud agentuurid on sarnaseid teenuseid ka muidugi juba tükk aega pakkunud.

ÄP: soovitan lugeda sedasama kommentaariumi, millele on vihjatud (kui me räägime samast asjast).

Reply »
to Meelis Ojasild —

seal kommetaariumis on öeldud, et blogipidaja võttis teie kohta käiva tõese info maha, sest Altex ja Robin ähvardas teda kohtuga…kõik kellel on idagi öelda Altexi vastu, ka klindid saavad sellise ähvarduse osaliseks ! Ma ei nimeta selles kontekstis Sind Meelis, sest ühel päeval saad ehk sellest ämbrist välja astuda, kuhu sa Altexiga liitudes astusid!

Reply »
To Meelis Ojasild —

Meelis Ojasild says: “Igaühel on õigus oma arvamusele, aga enamus tundub olevat seda meelt, et altex oli esimene internetiturundusele spetsialiseerunud agentuur Eestis.”

Millel baseerub väide, et enamus tundub olevat seda meelt?
Kas enamuseks peetakse siin Altexi enda arvamust?
Tundub siiski natukene lahmiv väide 🙂

Reply »
Mario (Zuper.ee)

Esmakordselt võtan Altexi kodulehel sõna:

To MEELIS OJASILD: Väga hea artikkel! Ei ole millegagi liialdatut va. mõni tähelepanek ainult. Roosa Elevandiga ongi keeruline suhelda ja nad ei soovi eriti avalikult oma tegemisi kommenteerida.
Teisalt hea näide sellest, kuidas inimesed unustavad ja muudavad meelt. Hr. Marvet on võidelnud Roosaga läbi aegade igasuguste relvadega, meedia kui ka kohtuähvardustega. Te ju teate ise imetäpselt, kuidas aastaid tagasi see andmebaas tekkis. Miks üritate nüüd nö. pugeda päringu taha „tere poisid, kas teilt garantiikirja ka saab“ ?
Miks on tarvis antud teemat kogu aeg üles tõstatada ja surkida RE kallal. Ma ei usu, et RE mehed tulevad teile kandikuga infot tooma. Ajaloost on ju niigi palju fakte kuidas „Musta pori on RE-dile näkku lennanud“ . Nad teevad hetkel oma tööd ja tundub, et neil on leib laual oma aastatega „legaliseeritud“ andmebaasiga.

Reply »
Mario (Zuper.ee)

To PEEPE LAJA: Lp. Peep. Lugesin, et pead zuperit just kõige hullemaks turundajaks. Vastupidi, mina võibolla pean Peep Lajat pigem kõige hullemaks internetimänguriks, kes on läbi aegade osa võtnud mitmest meie ettevõtte kampaaniast !? . Antud lause ei olnud solvanguna mõeldud.
Teie jutust jääb mulje, et olete korduvalt saatnud AI-sse meie kohta päringuid. Kurb lugu, aga need päringud ei ole minuni jõudnud. Minuni on jõudnud siiamaani läbi aegade neli AI päringut ja päringute tegijateks on olnud neli Eestis samas valdkonnas tegutseva ettevõttete töötajate tuttavad või nad ise ja soovinud (proovinud) „ära teha“
Sooviksin ikkagi teha selgeks kuidas peep meie andmebaasi sattus. Selle jaoks palun peebul saada mulle oma isiklik meil. Mina saadan järgnevalt teile siis oma logist välja võetud andmed. Mis ulatuvad aastasse 2002. Mul on iga meie maililistis oleva maili kohta ajalugu, kunas ja kuidas ta on meie baasiga liitunud ja milliseid tarbijamänge mänginud.

Reply »
peep

Tore kuulda, aga mina pole teilt kunagi midagi ostnud. Samuti pole ma öelnud, et ma teiega seotud kirju olen AKIsse üles andnud, sest teie kaudu saan spämmi oma info@ aadressile. 

Jõudu ja jaksu soovimatute kirjade edastamisel!

Reply »
Mario (Zuper.ee)

ABOUT ANDMEKAITSE INSPEKTSIOONIST JA MUUD:
On loogiline, et rikkumisest tuleb teada anda, kui inimese postkasti on potsatanud SPÄMM.
Aegajalt kipuvad aga inimesed segi ajama, mis on spämm e. rämpspost (soovimatu reklaampostitus saatjalt, kellele pole nõusolekut antud antud mailile reklaampostitust saata) ja mis on tarbijakampaania teenusepakkujalt(-elt), kellele ta on selleks nõusoleku andnud.

Meie ettevõtel on AKI-ga väga normaalsed suhted ja nende päringud ei ole jäänud vastuseta.
Hiljutisel suhtlusel AKI-ga telefonis ühe meile laekunud spämmi asjus saime järgneva vastuse. (vabandust, tekst ei ole sõnasõnalt kirja pandud, aga mõte oli järgmine:) „Jah, me võime teha küll järelpäringu antud teemal, aga kahjuks ei ole enamat meie võimuses ja ega sellestki mingit kriminaalasja tule, aga me võime neile ütelda jah, et ei tohi saata sedasi.”

Austatud turundajad ja spämmivastased. Sellisel moel jäädaksegi selles suure 3-pealise lohega võitlema. Sellisel moel seda lohet ei võidetagi.

Vaja saada selgeks ja paika panna reeglid.

Mul on mõned mõtted, millest võiks teil abi olla, kui tunnete, et seda teemat peab edasi ajama. Nimelt luua EESTI SPÄMMI LIIT. Liit, kes seisab selle eest, et Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile anda nõu kuidas peaks asjad riigis olema.
1. Luua korralik spämmifilter. Rääkida läbi Elioni ja Tele2-ga , et nad kasutaksid seda filtrit oma meiliserverites.
2. Luua list inimestest, kes ei soovi mitte mingil juhul saada mingisugust reklaami oma meilile. Reklaami tegija PEAB oma listidest need inimesed eemaldama.
3. Kui keegi saadab mingi rämpsposti, tuleb teha järelepäring. Millistel alustel ta selle reklaami saatis. Kui vastust ei tule, panna ta ta filtrisse.
4. Kui firma, kes saatis spämmi ja kes pandi filtrisse, on teinud vajalikud toimingud ja garanteerib, et ta ei saada enam SPÄMMI, on tal võimalus filtrist eemaldatud saada, tasudes liidule filtrist eemaldamise tasu. Tulud lähevad arendusse.

See kõik mis eelnevalt sai kirjutatud on ideeline lühike ajurünnak.

TÕNU SAMUEL ja tema filter: Tõnu on super aktivist ja tuleb tunnustad tema aktiivsust. Tõnu saab tähelepanu ja see talle väga meeldib AGA Tõnul on omad veidrused. Ta teeb seda kõike oma äranägemise ja tujude järgi – ta on seda mulle nii meilis kui telefonis kinnitanud.
ta ei tee järelpäringuid, vaid lajatab oma blogis nii, nagu tahab. Paraku, antud tegevus ei vii sihile.

Kui soovite saada Eestis reeglid paika ja “mustad lambad valgetest eraldatud”, siis tegutsege ratsionaalselt – lõputu jahumine ei muuda midagi.

Parimat kõigile

Reply »
Teades teid kõiki lähemalt või kaugelt. —

Olen kurisis asjaoluga, et näiteks kui küsida Roosalt Elevandilt pakkumisi ja kui neil endal ei ole soovitud sihtrühma, siis soovitavad nad lahkelt pöörduda teiste poole, nii Altexi, Zuperi, kui ka hot.ee ja mail.ee poole, neil pole ühtki halba sõna nende suunas, peale hoiatuse, et “… ärge ehmuge, kui meid nähakse ainult konkurentidena kelle suunas kergelt allergiline ollakse…” :)- väga eluterve suhtumine mu meelest. Olen proovinud nii üht kui teist kanalit, aga kindlasti teen ka nendega kampaaniad edasi. Samas on vaja ka teisi kasutada, näiteks
ei saa nad sorteerida ettevõtteid valdkonna järgi, sest nendel on vaid inimsed, kes on ise liitunud ja seetõttu pole teada, mis valdkonna inimese või ettevõttega on tegu, näiteks WSC või mingi konsultatsioonifirma oli, kes seda aga sai teha ettevõtete osas. Samas kui kasutada sellist baasi, kus on ettevõtted valdkondade kaupa, siis on tegemist ju Krediidiinfo või mõne muu sarnase baasiga ja seal on tõenäliselt inimesed, kes pole eales soovinud saada reklaame! Nii et baase müüvad hoopis teistsugused ettevõtted, mitte masspostitajad. Ja igasugustele avalikele aadressidele ja ettevõtete info@ …aadressidele saates ei saa küll head tagasisidet loota, sest nad pole teadlikult ühegi baasiga liitunud, seda ei soovitand ka RE. Mulle teadaolevalt ei kasuta ükski siin mainitud postitajatest selliseid baase ja kõigil on ok koostöö Anmekaitsega. Ja õige ta on, et tuleb leida ülesse ikka baasid, kuhu in inimsed ise liitunud. Nagu väikekene Spindo Club või suurem Roosa Elevant või Zuper, kes enda baasi + hoti baasi rentides ka suht suure baasi kokku saab. Kuigi teid kõiki süüdistatakse ju tegelikult spämmis, ei usu ma, et teist keegi üldse spämmiga tegeleks! See oleks ilmselge iseendale vastu töötamine. Lisaks on muidugi konkurendi halvustamine teine iseenda vastu töötamise võimalus. Koostöö viiks tõesti teid kõiki edasi! Hinnad olete ka oma rumalusega nii madalale toonud, et jääb mulje nagu masspostitajad ise ei oska enam selle omavahelise hõõrumise käigus oma baase väärtustada! Mario mõtetele lisaks võiks sõna Spämm ära kaotada, ja kasutada sõna Masspostitaja! Sest spämmiga seostub kõigil vaid halb. Aga kuidas saab olla halb kui sa annad suurele hulgale headele inimestele korraga teada suurepärasest pakkumisest:) Peep Lajal on ka jumala ok koolitused, jätke tema ka rahule:) mis teil viga on inimesed. Olete vist tavalised eestlased? Kadedad, aga selle eest töökad, ihned, aga laimuga lahkelt laiamas:) Jõudu jaksu kõigile!

Reply »
Meelis Ojasild

Hinnad on minu meelest osaliselt alla tulnud sellepärast, et Krediidiinfo on eriti populaarseks saanud ja internetiturunduse turul on palju uusi tegijaid, kes teevad n.ö. dumpingut.

Iseenesest on ka liste, kus hinnad on tõusnud, et hoida listi väärtus õige suhtega teistesse reklaamikanalitesse.

@Mario best practice oleks vajalik, proovime sinna kaasata kõik vähegi suuremad teenusepakkujad, aga sellest täpsemalt ilmselt aasta alguses..

Reply »
Mihkel

Kui vaadata statistikat, siis on näha trendi, kuidas inimesed ei suuda enam seda infotulva läbi hammustada. Liiga palju on neid spämmereid, kes solgivad turgu ja heade teenuste pakkujad saavad selle sama soppa endale kaela:
Natuke statistikat: Kuhu suundub XXI sajandil turundus?

http://krs.ee/2009/12/kuhu-suundub-xxi-sajandil-turundus/

Reply »
ylo —

ma ei saa aru, mis teil häda on. Mulle näiteks meeldib küll reklaami saada, nimetage seda spämmiks või plönniks. Vahel on väga kasulikke linke ja pakkumisi seal. Kui ei meeldi, pange spämmifilter peale ja nautige elu. Miks te siin ei kisa, kui teile korteri postkasti reklaami tassitakse. Andke need ka kohtusse. Teil pole vist muud midagi teha kui viriseda. Nagu kari hädavareseid. Riigis kehtivad seadused ja kui nende seaduste järgi on võimalik sellisel kujul reklaami saata, siis pole saatja ka midagi kuritegelikku teinud. Nii et head kohtuteed teile!

Reply »

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.