Blog

Google Analyticsi kasutustingimused ja privaatsus

Kas sa oled lugenud Google Analyticsi kasutustingimusi (Terms of service – TOS)? Kui GA’d kasutada, oleks soovitav eelnevalt kasutustingimustega tutvuda, et näha mis lubatud ja mis mitte. Tean-tean, enamasti seisneb kasutustingimuste lugemine ja nendega nõustumine lihtsalt linnukese lisamises, kuid GA puhul võib asi osutuda oluliselt tõsisemaks.

Kuidas? Põhiliselt puudutab see privaatsuse klauslit, mille siinkohal meelsasti tsiteerin:

7. PRIVACY. You will not (and will not allow any third party to) use the Service to track or collect personally identifiable information of Internet users, nor will You (or will You allow any third party to) associate any data gathered from Your website(s) (or such third parties’ website(s)) with any personally identifying information from any source as part of Your use (or such third parties’ use) of the Service. You will have and abide by an appropriate privacy policy and will comply with all applicable laws relating to the collection of information from visitors to Your websites. You must post a privacy policy and that policy must provide notice of your use of a cookie that collects anonymous traffic data.

Mis siin siis nii huvitavat on?

Kõigepealt, GA’d ei tohi kasutada informatiooni kogumiseks, mille abil on võimalik konkreetset isikut tuvastada (personally identifiable information – PII). St. nimed, emailid, IP aadressid jne. Tüüpiliseks eksimusena kogutakse tahtmata URL’s sisalduvat PII’d. Küsid, et kuidas? Lihtsalt – külastaja sisestab sinu saidil veebivormi, mis kasutab andmete edastamiseks GET parameetrit, oma isikuandmed. Pärast submiti vajutamist tekib URL lõppu rida vormis edastatud nimetustega, mis salvestatakse kõik eraldi lehtedena GA’sse. Edasi võib neid sealt juba ükshaaval vaadata ja isikuandmeid URL’st välja sorteerida. Paha-paha. Selleks, et probleemist üle saada, tuleb sobiv päringu parameeter lisada oma profiili settingute alla (Exclude URL Query Parameters).

Teiseks, oma veebilehe privaatsuspoliitikas peab olema märgitud, et kasutad cookie’sid andmete kogumiseks. Meenub üsna vähe keskkondasid, mis kasutavad Google Analyticsit ja oma kasutajaid nende clickstream’i andmete kogumisest teavitavad. Õnneks võib öelda, et altex seda siiski teeb. Enamasti on see punkt aga täitmata.

Mis on tagajärjed, kui GA privaatsuspoliitikat rikkuda? Raske öelda. Oma kasutajate (ja klientide) huvides on seda kindlasti mitte rikkuda, mis omakorda suurendab nende rahulolu ja see on ju ometigi hea! Seega lähtugem ikka oma kasutajatest, kui nemad on rahul, olete rahul ka teie.

Loading Facebook Comments ...

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.