Blog

Google Analyticsi saidisisene otsing

Jupp aega tagasi sai räägitud, et Google Analyticsil on plaanis paar uuendust. Siinkohal räägiks paari sõnaga juba kuu aega tagasi lisatud uuendusest – saidisisest otsingust – mida ma juba mõned nädalad testinud olen ning mis päris häid tulemusi on andnud.

Site search

Nagu näha, leiab saidisisese otsingu üles Content sektsiooni alt ja Google genereerib päris mitmeid toredaid raporteid:

  • Overview annab koondülevaate erinevatest saidisisese otsingu raportitest ja võimaluse kiirelt hüpata huvipakkuva info juurde.
  • Usage võimaldav võrrelda külastajaid, kes kasutasid saidisisest otsingut nendega, kes seda ei teinud.
  • Search Terms näitab, mida inimesed otsisid ja kas nad üritasid soovitud tulemusi mitte andnud otsingufraase muuta.
  • Start Pages näitab kus lehel olles otsingut alustati,
  • Destination Pages näitab, kuhu külastajad tänu saidisisesele otsingule välja jõudsid.
  • Categories annab võimaluse analüüsida otsingut erinevate otsingugruppide lõikes (näiteks tootekataloogid).
  • Trending võimaldab ajateljel träkkida erinevad otsinguparameetreid.

Et kuidas ise ka neid vahvaid raporteid oma Google Analyticsi kontosse lisada? Selleks tuleb kõigepealt teha oma saidisisese otsimootoriga test-otsing. Võtame näiteks altexi blogi ja otsime sõna “test”. Aadressirealt leiab seejärel midagi sellist: “…/index.php?s=test&submit=”. Siit nopime välja sõnale test (…s=test…) eelnenud muutuja s.

Nüüd pole muud kui minna Google Analytics Setting alt vastava lehe profiili juurde ja klikkida Edit. Seejärel “Main Website Profile Information” rea lõpust uuesti Edit. Edasi on juba vormistamise küsimus. Lehelt leiame eraldi “Site Search” sektsiooni, kust on vaja valida “Do Track Site Search” ja nõutud “Query Parameter” juurde kirjutada ülal leitud muutuja (altexi blogi puhul “s” täht). Edasi küsib Google, kas soovid otsingu parameetrid URL’st välja kiskuda (st. need pole raportite all kirjas). Mina kasutan varianti, et ei soovi. Kui teie otsing on täpsemalt kategoriseeritud, siis võib vastata küsimusele “Do you use categories for site search?” samuti jaatavalt ja lisada sinna vastav kategooria muutuja (leitav samal meetodil, mis otsingusõna muutuja).

Nii lihtne see oligi.

Edasi pole muud, kui seda väärt infot kasutama hakata! Saidisisene otsing võimaldab näiteks aru sada, kus inimesed otsivad (olles jõudnud millisele lehele?). Tähelepanu alt ei saa jätta välja ka saidisisese otsingu kvaliteeti ehk kui paljud otsingud külastajatele reaalset kasu annavad? Tore on ka see, et tulemused on kenasti segmenteeritavad.

Loading Facebook Comments ...

There are 4 comments .

Kaido

Kasulik õpetus.
Panin selle prooviks kõigepealt enda blogi GAnalytics settingutesse.

Kas siis kui kodulehe otsinguakna tegevus aadressireale mõnda muutujat ei kuva, pole ka võimalik GAnalyticsit lehesisest otsingut jälgima panna?

Reply »
Tõnis Hinnosaar

Väga hea tähelepanek, Kaido.

Pakun välja 2 lahendust.

Kui su blogi searchbox kasutab otsinguvormis POST parameetrit, siis asendades see GET parameetriga peaksid nägema soovitud muutujat ilusti URL rea peal. Ehks siis vaata, mis sul form action juures koodis kirjas on. Kui on method=”post”, siis asenda see method=”get” -ga.

Teist varianti ma ise katsetanud pole, aga see peaks töötama küll. Nimelt kui sa oled juba usinalt koodi näppimas, siis vaata, mis on form action juures NAME juures kirjas. altexi puhul on seal name=”s”. Nagu näha, saab siit samuti ilusti selle muutuja nime kätte. Aga ma kordan, et ma pole seda testinud.

Eks proovi ja anan teada, mis töötas.

Reply »
Jüri

Tänud hea vihje eest, polnudki ise seda uuendust tähele pannud 🙂 Võtsime kohe Nagis, Fotoalbumis ja Torus kasutusele ning toimib hästi, ka fotode-albumite-kasutajate-videote jne kategooriate lahkulöömise osas.

Reply »
Peep

siin on päris hea sissejuhatav tutvustus analyticsi kasutamise kohta saidisisese otsingu analüüsil http://www.kaushik.net/avinash/2007/10/kick-butt-with-internal-site-search-analytics.html

Reply »

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.