Blog

Interneta mārketinga iespējas organizācijas mērķu sasniegšanā (1. daļa)

Interneta mārketinga nozare ir salīdzinoši jauna Latvijā, tikai pašlaik tā sāk uzņemt attīstības “apgriezienus”. Ļoti daudziem mārketinga speciālistiem, organizāciju vadītājiem ir nepilnīga informācija, kas saistīta ar e-mārketinga realizāciju.

Bieži realitāte ir sekojoša: internets, mājas lapa, datori – daudz svešvārdu, programmētāju un dizaineru baru, kas katrs vēlas pārliecināt, ka viņam ir taisnība, jo …. tā viņš domā, tā dara citi, utt. Kur slēpjas patiesība, kāpēc vispār organizācijas taisa mājas lapu internetā?

Viens neliels citāts:

The key question is not whether to deploy Internet technology – companies have no choice if they want to stay competitive-but how to deploy it.
Michel Porter, 2001

Šī būs vairāku rakstu sērija (Interneta mārketinga ABC) par interneta mārketingu, neliela teorija, prakse un statistika.
Informācijai – interneta mārketings ir pazīstams arī ar citiem terminiem: e-mārketings, digitālais mārketings, jauno mēdiju mārketings. Zem termina e-mārketings paslēpjas apakšā arī mobilais mārketings.

Pirmkārt, tāpat kā ar tradicionālo mārketingu, organizācijas darbību internetā nosaka kopējie organizācijas mērķi.

Otrkārt, Interneta mārketings (e-mārketings), ir daļa no kopējās organizācijas mārketinga stratēģijas.

Katrā ziņā, Interneta mārketingam tiek pievērsta liela uzmanība tādēļ, ka tā ietekme ir daudz lielāka nekā tikai kā “vienam no mārketinga komunikāciju kanāliem”. Organizācijas interneta stratēģija tieši ietekmē pārdošanas rezultātus un zīmola kvalitāti, vēl vairāk – viss, kas notiek internetā, tur saglabājas neierobežoti ilgu laiku.

Parasti cilvēki ar interneta mārketingu saprot mājas lapu.
Tādā gadījumā mājas lapas uzdevums ir: 1) būt redzamai 2) pieejamai 3) uzticamai 4) lietojamai.

 • Redzamai – to var atrast Google, ieraudzīt internetā baneri, uzzināt par to delfi.lv rakstos, būt redzamai citos mākretinga komunikāciju kanālos. Tas ir jautājums, kā apmeklētājs nonāk mājas lapā.
 • Pieejamai – tehniski uztaisītai tā, lai lietotājs to varētu apskatīties. Varbūt visiem nav pēdējā flash vesija? Varbūt mājas lapā ir grafika/bildes/video, kas lejupielādējas ļoti ilgi. Ja nav pieejama – es dodos projām.
 • Uzticamai – pareizrakstības kļūdas, stila kļūdas, teksts iztulkots neprofesionāli, krāsas nav pieņemamas kultūrai. Ja nav uzticama – bāc, es dodos projām.
 • Lietojamai – iedomājaties, ka mājas lapa ir lielveikals, kurā ir daudz, daudz preces, daudz, daudz plauki. Kas notiek, ja tas viss ir izvietots haotiski, bez jebkādas sakarības – krustu šķērsu veikalā? Kā es tajā visā varu orientēties, atrast to, kas mani interesē? Kāds ir tradicionālais izvietojums, varbūt man ir kaut kas pazīstams, varbūt es tomēr varu atrast to, kas mani interesē?

Atkarībā no organizācijas darbības sfēras – interneta ietekme uz kopējo mērķu sasniegšanu var variēt no ļoti kritiski līdz pat maznozīmīgi.

Piemērs:

Ieguvumi no interneta mārketinga?

1) Pārdot – palielināt pārdošanas apjomus.
Zemākas izmaksas produktu pārdošanai internetā, plašāks piedāvājums internetā nekā tradicionālā veikalā. Alegorija ar lielveikalu – praktiski neierobežota telpa, kurā var izlikt pārdošanā savas preces.

2) Pievienot vērtību
Papildus labumi klientiem – lielāks apkalpošanas ātrums, zemāka cena, papildus informāciju ko var pasniegt klientiem un uzzināt viņu atsauksmes.

3) Runāt – tikt tuvāk klientam
Veidot abpusēju komunikāciju, uzlabot dialogu – e-pasta sūtījumi, aptaujas, pētījumi, utt. Klausīties, ko saka klienti, un atbildēt – vadīt dialogu.

4) Samazināt izmaksas
Interneta komunikācijai ir zemākas mārketinga izmaksas – pieejama plašāka auditorija.

5) Paplašināt zīmola atpazīstamību
Uzņēmums tiek reprezentēts praktiski neierobežotai auditorijai. Jautājums ir: kādā veidā? Ko stāstīt internetā, kā stāstīt un kur stāstīt? Varbūt informācija par organizāciju vispār nav internetā atrodama?

Kas ir interneta mārketings?

Interneta mārketinga definīcija, altex marketing skatījumā: māksla un zinātne par mājas lapu attīstīšanu un reklamēšanas veicināšanu, kas atbalsta un ir sastāvdaļa no vispārējās organizācijas mārketinga un komunikāciju stratēģijas.

Interneta mārketinga “sastāvdaļas”:

Jaunu klientu piesaiste:

 • Mājas lapu optimizācija satura meklētājiem (Search engine optimization) jeb kā būt pirmajam Google meklēšanas rezultātos
 • Reklāma satura meklētājos – “keyword” reklāma (search engine marketing)
 • E-pasta mārketinga kampaņas (e-mail marketing) – e-pasta izsūtīšana klientiem
 • Interneta baneri– tradicionālie redzamā interneta mārketinga sastāvdaļa
 • Online PR – ko par organizāciju runā internetā, kā vēlamo ziņu komunicēt internetā
 • Partnerattiecību programmas (affiliate marketing) – internetā var pārdot ne tikai pats uzņēmums, bet arī starpnieki
 • Sociālo tīklu mārketings (social network marketing) – organizācijas mārketinga mērķu komunikācija draugiem.lv, one.lv, u.c. sociālajos tīklos
 • Vīrusveida mārketings (viral marketing) – speciāli veidotas, vai arī klientu radītas un brīvprātīgi izplatītas ziņas, joki, video, u.c. informācija par organizāciju, produktiem.
 • Mutvārdu mārketings (word of mouth) – kā noorganizēt, lai par organizāciju mērķa auditorija izplata informāciju savā starpā

Mājas lapas apmeklētāja “konvertācija” uz klientu/ piedāvājumu izveide:

 • Piedāvājuma izveide – kādēļ apmeklētājam ir būtu jāuzklausa, jāiepazīstas ar piedāvājumu
 • Satura veidošana – kvalitatīvs mājas lapas saturs ietekmē: 1) apmeklētāja viedokli par organizāciju 2) jo labāks, unikāls saturs – jo labāki rezultāti ir Google meklēšanas rezultātos
 • Satura vadība – satura vadības sistēmas (content management systems), no tehniskā viedokļa – vai mājas lapas uzturēšana papildina kopējo stratēģiju?
 • Mājas lapas lietojamība un redzamība internetā (usability and visibility) – vai mājas lapa ir saprotama lietotājam – lietojama, vai tā ir atrodama internetā – redzama Google un citos resursos
 • Dizains un programmēšana – dizains un tehniskās nianses ir būtiskas lai mājas lapa būtu labi lietojama un redzama
 • Klientu apkalpošana online – nepietiek tikai, ka mājas lapa ir internetā, ja nu kāds aizraksta e-pastu uzņēmuma, piesakās uz produktu no mājas lapas – kāds ar šo apmeklētāju strādās?

Klientu atkārtota piesaiste, pārdošanas apjomu palielināšana:

 • Piedāvājumu izveide – ko organizācija vēl var piedāvāt savam klientam
 • E-pasta mārketinga kampaņas (e-mail marketing) – kā atkārtots piedāvājums tiek nosūtīts pa e-pastu
 • Klientu vadība (customer management) – kā klienti tiek analizēti, veidoti piedāvājumi, saprastas tendences
 • Komunikācijas personalizācija – jo personīgāk uzrunāsiet klientu, jo atsaucīgāks viņš būs
 • Lojalitātes programmas – kādus labumus piedāvāt lojāliem klientiem
 • Mutvārdu mārketings (word of mouth) – kā aktivizēt, lai esošie klienti stāstītu par sadarbību ar organizāciju
 • Vīrusveida mārketings (viral marketing) – kā nodrošināt, lai klienti izplatītu dažādas vīrusveida ziņas, potenciāliem klientiem.

Wow, garš saraksts, vai ne?
Un šo sarakstu varētu tikai un vienīgi turpināt. Daudz, ļoti daudz var organizācija darīt internetā, lai sasniegtu savus mērķus.

Un joks ir tāds, ka visas šīs “lietas” nepārtraukti attīstās – parādās daudz jaunas iespējas, samazinās citu sastāvdaļu ietekme. Interneta mārketings ļoti strauji progresē un paliek aizvien niansētāks.

Es turpmākos rakstos turpināšu apskatīt katru šī garā saraksta sastāvdaļu, katru galveno interneta mārketingu raksturojošo svešvārdu. Un izskaidrošu tā ietekmi kopējā interneta mārketinga komunikāciju stratēģijā.

Komentārus, ierosinājumu, kritiku vai kādus citus jautājumus droši var rakstīt komentāros vai sūtīt man uz e-pastu.

Dainis Zariņš
Interneta mārketinga projektu vadītājs
altex marketing
Epasts: dainis (at) altex ee
Skype: ziemels

Loading Facebook Comments ...

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.