Blog

Osalusmeedia kanalid: blogid

Blogid ehk ajaveebid kannavad endas arvamusi kõige ja kõigi kohta. Seetõttu on lihtne neist mööda vaadata, kuna ajalehtede ja ajakirjadega võrreldes ei tundu nad olevat nii “professionaalsed”. Seevastu aga on iga blogis avaldatud sõna otsimootorite kaudu leitav, mis tähendab potentsiaali jõuda ükskõik kelleni, ükskõik millal. Moodne PR toimib osaliselt just läbi blogide.

Kuidas kasutada ajaveebe turundamiseks?

  1. Jälgi, millest inimesed räägivad (sinu ettevõttest, sihtturust, tootest …)
  2. Osale vestlustes (teiste ajaveebides kommenteerides)
  3. Alusta ise arutelusid ning jaga oma mõtteid enda blogi kirjutades

Jälgimiseks saab kasutada näiteks blogikatalooge nagu blog.tr.ee (Eesti) ja Technorati (kogu maailm). Mõlemad lasevad RSS abil ka jälgida otsingutulemusi – s.t. kui keegi postitab midagi blogisse ning kasutab Sinu firma/toote nime, siis RSS annab sellest Sulle kohe ka teada.

Teiste ajaveebides kommenteerides (ning vastates kriitikale, mida Sinu ettevõtte kohta võidakse postitada) näitad Sa, et kliendid on Sinu jaoks kõige olulisemad. Samas saad ka teada, mis on hetkel n.ö. “kuum”.

Oluline on meeles pidada, et oma mainekujunduseks võlts-identiteetide kasutamisega jääb väga kergesti vahele, anonüümsed kommentaarid ei tekita aga usaldusväärsust. Niisiis tasub oma elu lihtsustamiseks ning riskide maandamiseks jääda alati iseendaks: kui kommenteerijal on seos kõnealuse teema/toote/firmaga, on mõistlik seda ka sõnas väljendada. Oluline on mitte laskuda isiklikul tasandil vaidlustesse või ennast teiste seisukohtadega liigselt vastanduda: blogosfäär on väga altis kaitsma sõna- ning mõttevabadust ning represseerivad hoiakud ei kõiguta avalikku arvamust Sinu poolele.

Ettevõtte ajaveebi
luues tuleks enne siiski selle peale mõelda, kas Sul (või Sinu kaastöötajatel) on piisavalt aega, et teatud ajavahe tagant postitusi teha. Vastasel juhul muutub ajaveeb samasuguseks “kummituste linnaks” nagu on paljud foorumid kodulehekülgede juures.

Meeles tasub pidada, et blogimise üks prioriteete on lähendada Sind kui ettevõtet tarbijatele: kõik postitused ei pruugi sugugi olla seotud ettevõtte ärilise tegevuse või isegi selle valdkonnaga. Isiklik vaatenurk või kasvõi blogijate oma personaalse elu ja huvitavate kogemuste kajastamine täidab seda eesmärki samaväärselt hästi ning muudab blogimise autorite endi jaoks põnevamaks, aitab tagada blogipostituste sagedust ning toob Su ettevõtte blogi lugema ehk neidki kodanikke, kes valdkonnapõhise huviga sinna jõudnud poleks. NB! Vältida tuleks selliste seisukohtade kajastamist (näiteks poliitilised vaated jms), mis võivad ettevõtte üldise imagoloogilise suunaga vastuolus olla või kirjutajaid lugejaskonna teatud gruppidest isoleerida.

Üks olulisi kasutegureid ettevõtte (hea) blogi puhul on ka selle mõju personalihankele: uudsete lahendustega kaasaminek ning läbipaistvad suhtlemismaneerid aitavad potentsiaalsete töötajate jaoks kujundada arvamust Sinu ettevõttest kui meeldivast, personali arvamusega arvestavast ning ausast tööandjast.

Kindel on see, et ajaveebid aitavad luua ettevõttele inimliku näo. Sellest on aru saanud nii Euroliidu ametnikud, Microsoft, Seth Godin kui ka Barack Obama.

Mõned Eesti ettevõtete ajaveebid: Monton, Arco Transpot

Enda blogi saad luua näiteks WordPress või Blogger (Google’i omand) abil. Altexi blogimootor on WordPress eraldiseisev install (et me saaks oma domeeni kasutada).

Ahjaa – see kõik on tasuta 🙂

Loe ka Kadri Kirsti bakalaureusetööd teemal: Ettevõtteblogid Eestis

Samast seeriast:
Mis on RSS?
Tüüklientide profiilide loomisest
Ettevõtte eesmärgid
Osalusmeedia kanalid
Turunduse ja suhtekorralduse uued reeglid

Loading Facebook Comments ...

There are 2 comments .

kadri

nüüd ma siis alles näen, et teie ka minust juba enne tundma õppimist kirjutanud olete. See sinu sari on väga lihtsasti mõistetav ja kerge lugeda, eriti neile, kellele see hiina keel tundub.
Üha rohkem ma aga tunnen, et PR, turundus ja reklaam on omavahel nii põimunud, et kuidas üldse keegi saab ühte teisest eraldi teha. Solid osa (numbrid) on ju suht sama…

Reply »

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.