Blog

Password 2009 – Ilona Eskelinen, Kristel Peikel, Hille Hinsberg

Jälle, ette vabandused tüpode ja muu segaduse pärast, jooksvalt toksin (silm laval) ja eks siis teki vigu kah.
Nii, edukalt teises toas ja jõudsin napilt Estonian Airi ettekandele ka (väikese viibega). Ja on täitsa lihtne ja praktiline jutt hetkel kõlamas Ilona Eskelineni poolt. Ehk siis common sense:
• Äriblogi loomisel mõtle läbi eesmärgid
• Määra vastutaja, kes kirjutab + otsib teisi kirjutajaid/vastajaid
• Kommentaaridele vastatakse jooksvalt, hiljemalt 2 päeva jooksul
Hea kanal teemade ettesöötmiseks, aga vajab inim- ja ajaressurssi (kui sa ise ei suuda seda teha ja tagada, et asi on jätkusuutlik, ära alustagi). Sea eesmärgid ning ära kaldu neist liiga kõrvale (hoia järjepidevust). Ajakirjanikud loevad ka, ära seda unusta! Aitab lähendada kauge ettevõtte brändi oma kasutajatele.
Mida kõrgem autoriteet kirjutab, seda rohkem tsiteeritakse.
*
Küsisin, et kas enne blogi avamist arvestati kokku ka investeeringut (et palju ressursse planeeritakse panna) ja kas see blogi seoti äriliste eesmärkidega.
Kahjuks vastust ei saanud. Aga öeldi, et üks inimene poole kohaga Estonian Airi blogiga tegelebki. Igatahes on neil hea blogi. Selline hea äriblogi näide kohe (ma ka loen neid vahel).
Ettekanne oli ka praktiline. No kohe päriselt. Nagu polekski Eesti turundsseminaril. 🙂
***

Nordea Pank, Kristel Peikel – „inserdist iseseisvaks online-kanaliks“. Teemaks online-kanal majandaja.ee (korporatiivblogivorm, sündis paberilt).
Erinevus tavalise blogiga – on laiem. Paberleht sündis soovist rohkem ühiskondlikel teemadel kaasa rääkida.
Väike ülevaade Majandaja ajaloost (ilmus Postimehe vahel, tekkis väike elektrooniline keskkond Postimehe mütsi alla; sügisel tekkis mõte ise teha jne). Ei hakka teid siin kurnama sellega 🙂 Ajalugu on lühike, ent detailiderohke… või kuidas nüüd ütlema peakski.
Majandaja.ee on alates 2009 veebruarist iseseisev (majandaja.net on sama asi, tahtsid sinna teha, tegelt on .ee). Kolleegium käib korra kvartalis endiselt koos (koosneb 12 oma ala kõneisikust, eesotsas Kraftiga) ja online jätkab paberlehe missiooni.
Loetelu asjadest, mis majandaja.ee’s on (vaata ise, mis ma siia ümber toksin) – hetkel loetakse seda meile ette 🙂 Ootame, et asi ka veebis avaneks. Ei avane eriti. Rss on ka lehel.
Jee, pilt tuli ette! Lõpuks!
Kõige rohkem on nad tagasisidet saanud Vahuri veeru ehk Vahur Krafti mõtteavaldustega seoses. Esialgu, kui nad selle sinna panid, tundus see hea mõte – Vahuri veerg. Aga siis, kui sellest tuli Kraftiga rääkima, siis mõtlesid panna Vahur Krafti veeru nimeks. Lõpuks Kraft ütles, et olgu Vahuri veerg. Seal on kommentaarid ja artiklid. Alati tulevad ette viimati lisatud lood. Bänneriribal ka viimased uudised jooksevad (me ikka loeme ette ekraanil olevat).
Kui tehnilise poolepealt rääkida, siis on neil oma domeen – majandaja.ee ja kasutavad wordpressi platvormi, aga tegid oma disaini. Tavaliselt võetakse tasuta disain ja võetakse copyright maha, nemad ikka tegid ise. Ja statistikat loeb Google Analytics.
Miks nad teevad? Kes on sihtrühm? Majandushuvilised inimesed.
Teevad, sest annab võimaluse öelda, mida nad tõesti öelda tahavad ja mõtlevad – sest ajakirjanikud võtavad ühe lause ja mitte tervet kommentaari, mille nad kokku panevad. Oma kanal.
Eesmärk – olla leitav, suurendada oma tuntust, teha mõistlikkuse piires turundust. Aga see pole sama, mis Nordea koduleht (see pole ka soov, dubleerida). Ja säästlikum kui paberile teha: sellest saigi soov alguse, hoida raha kokku.
Turunduspoolt on 3 nädalaga tehtud kokkuhoidlikult (veebruari alguses avati sait), ei kasutanud bännereid ega outdoori ega printi, mis peamine: ostsid erinevaid märksõnu ja suunanud kasutajaid. On registreeritud kataloogides ja blogipuudes.
Selle ajaga on 2000 unique visitori, 200 RSS feedi tellijat ja 20 e-maili teel lugude tellijat.
Keskmiselt loetakse 2,84 muud artiklit peale viimase uudise; veedetakse 2,17 minutit (tavalises ajalehes u 6 minutit). Peamiselt tullakse direct requestina.
Tulevikuperspektiiv: hoida kulud all ja tempo üleval, et jaksaks ikka toota lugusid. Korra kuus ei saa kirjutada, peab rohkem. Peab regeerima sihtgruppide kõnetustele, kajastada ja kommenteerida. Lisada ka erinevaid projekte (ettevalmistamisel on Majandaja konverents; tehniliselt saab ka lisada kõike, rääkivaid bännereid ja videosid ja webcame ja muud ja see on võimalik).
Mis on see eesmärk – kui kiiresti tahaks nad saada tuntuks? Ta hea meelega tsiteerib olümpiavõitjat Gerd Kanterit – „Ruttama peab aeglaselt“.

Nii. Läbi. Oli nagu oli. Estonian Airiga võrreldes jäi natuke ümmarguseks.
*

Hoo, saal jääb tühjaks enne Hillet – aga see pole tema süü. Praegu hakkab teises saalis John Barnesi ettekanne, mis räägib väikese eelarvega turunduse tegemisest. Hmmm. Populism võidab riiki, nagu näib.
*

Hille Hinsberg – Osale.ee
Selgitab, miks riik peab rahvaga rääkima ja et Osale.ee annab selleks võimaluse. MKM, Justiitsministeerium ja teised riigiasutused on ka bloginud, suhelnud – kommunikatsioon on e-riigi pärisosa ja suhelda tuleb igas vahendis. E-riik pole tuba läpakatega ministritega, vaid see tähendab digitaalse meedia kasutamist, suhtlemist ning ka teenuseid. Tuntuim uks e-riiki on www.eesti.ee – sealt ta saab alustada otsingut e-teenuste osas.

Valitsuse kommunikatsiooniinimesed tegelevad lisaks digitaalsele suhtlemisele kõigi muude kohustustega, aga meie valitsus püüdleb igal juhul kahesuunalise suhtluse poole. Osale.ee veebis saab kodanik:
• Teha oma hääle kuuldavaks
• Osaleda avalikes aruteludes
• Leida üles seadused ja/või strateegiad
• Esitada valitsus(asutust)ele ettepanekuid
• Saada tagasisidet, riigilt ja teistelt kasutjatelt.

Alates TOM-i ajast on esitatud üle 1300 idee, keskmiselt lisandub kuus 20-25 ideed. Keskmiselt 8000 unikaalset külastajat kuus.

Hille tutvsutab kampaaniat – mõte on panna inimesed rääkima. Ansipiga kohvile kampaanias ei tahtnud peaminister end afisheerida, seega tema näolappi ei kasutatud. (jeee, altex tegi kampaaniat, jeejeee!).
Erienvus niisama küsimusest: sinna pandud ideedele saab riigilt ametliku vastuse.

Nüüd algab UusMaa ja artikliturunduse teema -aga mu läpakal ei pea aku enam vastu…

Loading Facebook Comments ...

There are 7 comments .

toivo —

“Nüüd algab UusMaa ja artikliturunduse teema ”

hmm, äkki siiski taganjärgi olulisemast mis meelde jäi

Reply »
Triin

Usun, et enamik ettevõtteblogisid toetab ettevõtte ärilisi eemärke – otseselt või kaudselt – või vähemalt peaks seda tegema. Ja vähemalt Eestis on vist nii, et kõige olulisem ressurss ettevõtteblogi loomiseks ongi üks-kaks entusiastlikku inimest ning toetav, avatud ja uuendusmeelne juhtkond.
Ja tänan heade sõnade eest blogi kohta! Altexi blogi on mu meelest ka suurepärane! 🙂

Reply »
Hille Hinsberg

Tänan, Kris!
See on hea kokkuvõte mu sõnumitest!

Reply »
Aivar Ruukel

Blogimine vajab inim- ja ajaressurssi – õige!
Kui sa ise ei suuda seda teha ja tagada, et asi on jätkusuutlik, ära alustagi – vale!
Kust sa tead, et ei suuda tagada kui ei alustagi?
See on tüüiline mõttemall, et mis mina, ma nagunii ei suuda ja aega pole, raha pole… Hea niiviisi iseendale selgeks teha, miks asju teha EI SAA.
Kahju!
Alusta blogimisega! Täna!!!
Ja peagi saad kogemuste võrra targemaks , kuidas edasi oma blogiga minna… Ja mine!

Reply »
Margus Mägi —

Ma nüüd viskaks natuke mürki siia keskkonda. Miks on ettevõtetel üldse blogi vaja, kui on olemas koduleht? Miks peetakse kodulehte mingiks staatiliseks ja täiesti eraldiseisvaks leheks, kus peavad ilmuma ainult igavad ettevõtte uudised. Kogu bloginduse viimine korporatiivtasandile on mõttetu tegevus. Tehke parem nii, et teie kasutajad käiksid teie kodulehel. Mõelge hetk järgi ja analüüsige, kas tegelikult ikkagi on vaja luua eraldi kanal? Blogide loomise vaimustus sai alguse e-turundajate vajadusest. Muuhulgas tahaksin veel öelda, et RSS ei ole ennast tavakasutaja jaoks tõestanud kui kasulik plugin aga nüüd ilmselt sajab siia kommentaarilaviin, mis hakkab vihjama, et olen teemast kaugel. 🙂

Reply »
Jüri

Nii naljakas, kuidas äriblogisid või veebilehti tehes unustatakse ära nende kuulumine kogu turundusse. Millgipärast arvatakse, et blogi või oma uudiskiri peaks ennast kuidagi ise reklaamima. Samas näitavad kogemused, et pannes kasvõi veidi turundusraha nende raske töö ja vaevaga tehtud väljaannete reklaamimisse – jah, täitsa tavalisse reklaami – tuleks hind kliendi kohta kordades väiksem ja 2 tuhandest lugejast saab 20 tuhat.

Ja Marguse jutt on paljuski õige. Blogi kui selline on tegelikult paljudel aladel välja suremas, nii eraisikute kui firmade puhul. Blogi pole enam blogi, vaid lihtsalt koduleht. Uudiste-postituste osa väheneb seal pidevalt ja muude vidinate-funktsioonide-sisu osa suureneb pidevalt.

Jubedalt tahaks, et eestlased ei teeks täna enam asju, mida mujal tehti 2-3 aastat tagasi, vaid neid, mida mujal täna või tulevikus.

Reply »

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.