Blog

Password 2009 – Mart Kadastik ja Peter Field

Vabandused ette, püüan online-ülekannet teha ja eks neid typosid ikka hakkab siin tulema kah… 🙂
Eelmisest ülekandest jäi välja Mart Kadastik (ei võtnud läpakat saali kaasa), aga tema sõnumitest jäi kõrvu see:

• Uue ajastu tulles peaks muutma ka vanu mõõtmismehhanisme: 15-74 ei ole enam adekvaatne tarbijavahemik, sest ka 8 aastased on online ja otsustus-teo ning sageli ostuvõimelised
• Internetireklaam käib kasutajatele kõige rohkem närvidele (tundub, et ta taandas interneti vaid välkuvatele bänneritele), seevastu ajakirjareklaami armastatakse
• Postimehel läheb hästi, sest kui paberleht on hea, läheb ka nende online-väljaandel kenasti. Ohutsoonis on uuel ajal käsimüügile lootvad (SLO), igavesed teised (EPL), elitaarsed (Ekspress)…
• Ta ei tea, kas Ekspress suudab maksta ära laenu DELFI ostu eest – aga loodab, et suudab
• Paberlehed on suremas, kui riik neid ei toeta. Online ajakirjanduse kvaliteet on saast, sest kasutajate ootused on teised.
• Online meedia puhul on ärimudelite muutmine keerukas: inimesed on harjunud tasuta tarbima, seega onlinekanalites pole lugeja nõus maksma ja sõltutakse reklaamirahast.
• Turunduses/reklaamimüügis kehtib x4 põhimõte – kui majandus kukub 10%, kukub reklaamimüük 40%… tõuseb 10%, tõuseb reklaamiraha ka 40% võrra.

Nüüd aga – Peter Field. Panen siis kirja selle, mis lavalt kostab – nagu ta nüüd parasjagu tuleb. Äkki jõuavad slaidid ka kunagi veebi, läheb see asi arusaadavamaks 🙂

Kampaania tegelik efektiivsus ei ole adekvaatselt mõõdetav juhul, kui tegu on auhinna või muidu tasulise asja tasuta jagamisega.

Seadke mõõdikud ning – mõelge ja prioritiseerige need. Alles siis, kui me suudame iseenda jaoks defineerida, mida me PÄRISELT saavutada tahame, saame mõelda, millise tunde/emotsiooni tahame oma tarbijale anda… üks reaalne eesmärk võib olla ka bränditeadlikkus, seda ei saa ebatähtsaks pidada, kuid igal turundstegevusel peab olema rahaline eesmärk. Mõistmata, et meie vajadus on tõsta käivet 10%, ei ole me suure tõenäosusega võimelised seda eesmärki kampaaniaga ka saavutama (ehk edutegur seatud rahaliste eesmärkidega kampaania puhul on 60%, nende seadmata jätmisel edulootus kuni 40%).

Turundajad keskenduvad sageli valedele ärilistele eesmärkidele: enamasti panustatakse kas turuosa suurendamisele ja hinnastuse säilitamisele/suurendamisele; üldise müügivolüümi kasvule jne. Price sensitivity jääb üldiselt välja – ehkki just see aitab proportsionaalselt kõige enam reaalset tulu saada.
Brändilojaalsus on müüt – sellele panustamine ei oma enam endist väärtust. Tarbijalojaalsuse tõstmine 5% ei tõsta tingimata käivet ega kasumit 5% võrra. Olemasoleva kliendi unarusse jätmine uue kliendihanke kõrval on sama väär – kombineerida tuleks mõlemat.
Olemasolev klient väärib tähelepanu, ta tuleks muuta meie kõneisikuks (Hallmark). Muus mõttes panustage müüginumbrite osas uutele.
Majanduslangusest tuleme välja vaid siis, kui me ei lase oma häälekandel (share of voice) langeda -> kui hoiame kokku promolt rohkem kui konkurendid, siis väljume kriisist palju kehvemas seisus kui nemad. Pealegi, kui reklaamiraha vähendada, märkab seda ka turg – ning reageerib, ehkki hilinenult, ning turuosa väheneb proportsionaalselt nähtavuse kadumisega (ärge lootkegi, et kasutajad teiega jäävad niisama).
Mitmes kanalis tehtav pomo on 2x toimivam kui ühte kanalisse jääv – tingimus, et sa ei kasuta mitte surround-soundi meetodit (ehk sõnum ja edastus on sisuliselt samad, lihtsalt sama asja dubleeritakse kanalispetsiifiliselt), vaid rakendatakse ja kasutatakse ära iga kanali omapära ning leitakse mitmeid erinevaid väljundeid. Püüdke muuta käitumist ja selleks muutke ennast – seda, kuidas me tunneme antud kaubamärgi suhtes, mida me sellest mõtleme.
Emotsionaalsed strateegiad on kasumlikumad – need tasuvad end kiiremini ära, nende tasuvusperiood on kauem tunda (n.ö. toovad tagasi ka pikema ajavinnaga) ning need mõjutavad kasutajalojaalsust kõige enam.

Nii, nüüd pean end kokku pakkima – varsti on teises saalis Hille Hinsberg Riigikantseleist ja ma pean sinna jõudma.

ps. Peter ajab õiget juttu, aga mul on tunne, et hea Eesti turundaja (kellel on ka rahakotti), ei ole päris nii mahajäänud kui oodatakse.
pps. Password on seekord kuidagi ootamatult hea. Või olen ma vanusega leebunud…
ppps. need youtube klipid on tüütud – kõik on siin Eestis nähtud. Bertolli oliiviõli oli just. Ka meie ekraanidelt läbi jooksnud jalgpalli ja vanameestega (väga hea) klipp. Ainult et – miks arvavad välismaalased, et meie (idablokk) teeme Hea Blondi Tädi ja Rumalama Brüneti Tädi ning Pesupulbri-avastuse mudeli järgi reklaame? Ja muud, isegi teiste tehtut, ei näegi?

Loading Facebook Comments ...

There is 1 comment .

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.