Blog

Sotsiaalmeedia mõõtmise erinevad küljed

Umbes nädal tagasi kuulsin altexi sotsiaalmeedia valdkonna eksperdi David Phillipsi vahendusel Twitteris huvitavast uuringust, mille oli korraldanud IAB (Internet Advertising Bureau). Nimelt küsitlesid nad UK’s suuri brände (Coca-Cola, RBS, Vodafone jt.) ja selgus, et vaid viiendik neist panustab oma turundusstrateegiates sotsiaalmeediale kui olulisele kanalile.

Artiklist tuli välja, et suurim takistus sotsiaalmeediasse panustamisel on investeeringu tasuvuse (ROI) mõõdetamatus:

Three-quarters of brand marketers surveyed said that social media’s biggest challenge is proving it can deliver ROI, while 64% saw measurement as the most significant hurdle to investment in the channel.

Võiks öelda, et see mure on ainult vesi internetiturundaja veskile, sest sotsiaalmeediale on võimalik numbreid külge panna ja tulemust mõõta. Oleme antud valdkonnas viimase aasta jooksul jõudnud faasi, kus eksperimenteerimisest on saanud töötav lahendus ja siinkohal jagaks paari olulist nõuannet meie lugejatega.

Kõige olulisemana: sotsiaalmeedia mõõtmine ainult läbi veebistatistika on pool tõde. Tihti keskendutakse puhtalt külastuste arvule ja liikluse kvaliteedile – kas erinevatest sotsiaalmeedia kanalitest saabuv liiklus sooritab sinu poolt eesmärgina seadistatud tegevusi? Jah, selline mõõtmine on vajalik ja ka meie seadistame nii enda kui ka oma klientide veebistatistika platvorme vastavalt, kuid see on pool tõde. Julgen isegi väita, et võib-olla vaid veerand tõde.

Sotsiaalmeedia puhul ei tohi hetkekski unustada, et väga suur osa „elust” käib sinu keskkonna väliselt ja inimesed ei pruugi kunagi sinu kodulehele tulla. Nad võib-olla isegi ei tea, kus riigis sa asud ja mis su kodulehe aadress on. Aga sellegipoolest, nad räägivad sinust – räägivad näiteks kõva häälega Facebookis ja ka nende sõbrad-tuttavad (kes omakorda ei tea üldse, kes sa oled) räägivad sinust jättes kommentaarile sõnumeid ning võttes ilma teemasse süvenemata seisukohti. Seega on väga oluline mõõta ka tavapärase veebistatistika jaoks „mõõtmatut”.

Seega kuigi räägitakse, et pole võimalik mõõta sotsiaalmeedia kanalites toimuvat, siis meie kogemusel ei vasta see tõele. Seda on võimalik mõõta! Väikse näitena tooks välja ühe olulisema sotsiaalmeedia kanali, Facebooki, kus altexi mainimised ületavad rohkem kui 5x Facebooki kaudu tuleva liikluse altexi kodulehele. Just nende esmapilgul häguste mainimiste kohta olekski turundajal vaja infot saada ja selle kogumine on võimalik.

Lõpetuseks – ärge unustage, et veebistatistika kaudu sotsiaalmeedia monitoorimine on poolik lahendus, valdkonnale tuleb läheneda laiemalt. Google Analytcist üksi ei piisa, veebianalüütika vajab lisavahendeid. Hea meelega näitame sulle neid võimalusi meie kontoris, võta ühendust.

Loading Facebook Comments ...

There are 7 comments .

Jüri Kaljundi

Üks parimaid ettekandeid sel teemal jätkuvalt http://www.slideshare.net/thebrandbuilder/olivier-blanchard-basics-of-social-media-roi

Reply »
Jüri Kaljundi

Ja jätkuvalt, asi mida konsultandid sageli unustavad: http://www.youtube.com/watch#playnext=1&playnext_from=TL&videos=z-ZrhWm4q9U&v=ZTFJocQBLyE

Reply »
Tõnis Hinnosaar

Tänud asjalike viidete eest, Jüri!

Tõesti väga head materjalid mõlemad.

Reply »
Robin Gurney

Yep “where’s the money” is a great question to ask Jüri.
Note at the end of the film Gerry does produce the money for the client and it all ends with big smiles all round…but thats Hollywood 🙂

Reply »
Siim

SIM on üks tore mudel ning Socialmention üks tore tööriist mõõtmiseks: http://blog.bluebarracuda.com/2010/03/08/how-to-measure-social-media-roi/

Reply »

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.