Uued tuuled bränditurunduses: kogukonna-turundus ja kuulamine
Viimase aasta (ehk isegi kahe jooksul) on enamikel kommunikatsiooni- ja turundusseminaridel kerkinud üles küsimus: kas traditsiooniline turundus on oma aja ära elanud?
Mida päev edasi, seda enam näib see väide vett pidavat. Vana hea haavelmeetod, kus kasutajaid reklaamiga “pommitatakse” lootuses, et küll “keegi ikka pihta saab”, on oma aja ära elanud ega lase investeeringutelt oodatud tulemit saada, halvemal juhul aga lõpetab tugevate miinustega.
Kõige enam puudutavad need muudatused just kaubamärgi tuntust ehk imagoloogilist turundust.
Kõlab kahtlaselt? Aga vaadake kasvõi Google’t, millest on aastakümnega kasvanud maailma kõige suurem bränd – ning nad ei reklaami ennast. Üldse.
Oleks ka üsna keeruline ette kujutada teleklippi, mis kutsuks üles “Google’t kasutama”, sest nad on “number 1 otsingutes” seetõttu, et “teevad kõike õigesti” või mõnda teist sama ümmargust teesi, mõnes muus kanalis.
Ometigi on nad suutnud tulla, näha ja võita – ning on seeläbi heaks teeviitajaks kõigile teistele, vanu formaate ebapiisavateks hindavatele turundajatele. Ühe erisusena joonistub kindlasti välja Google suhtumine tarbija ajakasutusse: häiriv reklaam hajutab kasutaja tähelepanu. See tähendab aga omakorda kaudseid lisakulusid. Senisest palju (palju-palju) rohkem tule panustada kasutajatesse investeerimisse ja just seda Google teebki: investeerib.
Loovate turundus- ja kommunikatsioonilahenduste eelduseks on alati olnud põhimõte, et kuulamine teenib rohkem kui rääkimine. Ja rohkem kui eales varem, kehtib see just tänases info- ja kaubamärgiküllastunud maailmas.
Just see on otsus, mis tänastel brändidel langetada tuleb: tarbijale rääkimise asemel neid kuulama hakata.
- See tähendab senisest emotsionaalsemat ja vähem kommerts-robotlikku lähenemist.
- See tähendab, et sul tuleb leida vahendid ja ressursid (oma agentuuri kaasabil või majasiseste jõududega), et jälgida ja kuulata turul toimuvaid diskussioone.
- See tähendab, et tuleb ka tegelikult hakata hoolima sellest, mida su klient tahab ning leida moodused nende vajaduste ja soovide rahuldamiseks.
- Ja kokkuvõttes tähendab see ka, et sul tuleb panustada – foorumi moderaatoritesse ja klienditeenindajatesse, kes oleksid nõus astuma sammu kaugemale ja tegema ekstra liigutuse selleks, et kliendid saaksid sinu brändiga seoses sisuka ning positiivse kogemuse.
Mõelgem hetkeks Nikele.
Nende online reklaam ei seisne enam peaasjalikult katses haarata kasutaja tähelepanu siis, kui ta tegeleb millegi muuga – näiteks loeb artiklit.
Hiljuti ütles Nike juhtkond ka avalikult välja, et tuleviku reklaami eelarvetest läheb suur osa kasutajatele teenuste loomiseks, näiteks sportimisnõuanded, jalgpalli treenglaagrid, online kogukonnad ning kohalikud võistlused.
Nike on üle ärganud, nuusutanud kohvi ja värske hommiku lõhna ning mõistnud, et nad peavad panustama sellisesse kommunikatsioonimudelisse, mis annaks reaalse lisaväärtuse klientide elule.
Nad on alustanud tegutsemist enne, kui on liiga hilja, ja nad pole ainsad.
Kas sina oled samas paadis?
20 sajandil said ettevõtted parema ROI (Return of Investment ehk tulu investeeringult) just turundusse panustades ja mitte toodete parandustelt.
Uus paradigma on asjad aga vastupidiseks keeranud.
Ettevõtted saavad parema ROI investeeringutelt, mis on suunatud kasutajatele mõeldud teenustesse – näiteks tootearendus ja kogukonna loomine, mitte aga traditsiooniline ühesuunaline (ehk “rääkiv” ja mitte “kuulav”) reklaam.
Suusõnaline reklaam on muutunud nii mõjuvõimsaks, et oma kliente “hästi koheldes” võib olla kindel ka info levimisele ning sa võidad. Ja nii lihtne see ongi.
Meie suhtumine altexis on, et enamike brändide rolliks on (või vähemalt võiks olla) kasutaja vabaks andmine, neile võimaluste ja valikute tagamine maksimaalsel moel – aidata neil olla proaktiivne, toetada nendepoolse initsiatiivi ja innovatiivsuse arenemist.
Teisisõnu tähendab see, et me peame aitama inimestel elada paremat elu ja mitte neile tooteid ning teenuseid pidevalt kurku toppima.
Hõige hoiak = “Hoia reaalsust”
Kogukonda ei saa ega tohigi alt vedada.
Kogukonna loomise ja hoidmise kontseptsioon peab tulenema reaalsest tahtest kuulata, mõista ning reageerida kasutajate arvamusele. Sinu poolt kogutav informatsioon aga aitab luua tegeliku ja toimiva põhja teenuste ja toodete arendamiseks ja promoks.
Kogukonna-turundus ei seisne mitte müügisõnumite kohale toimetamises, vaid juhi ja abistaja rolli võtmises kogukonna liikmete soovide lahendamiseks. Nii et kui sul puudub tahe sinna ka tegelikkuses panustada (investeerides nii aega kui raha) ning teha seda pikema perioodi vältel, siis parem ära hakka isegi üritama. Unusta ära tõeline “interaktiivsus” ning suuna oma tähelepanu fookus pigem mujale.
Et selles “pika vinnaga” mängus võita, vajad ennekõike püsivust ning arusaama, et usutava, tõese, kaasahaarava ja olulise elamuse loomiseks tuleb näha vaeva.
Kas seda vaeva näed aga sina isiklikult või kaasad sinna tegevusse oma loov- ja/või veebiagentuuri, sõltub juba võimalustest. Ennekõike tuleb sul selgeks mõelda, kas ja millisel määral leiad sa selleks reaalselt ka aega ja kas ning millises mahus oled valmis panustama pikaajalistesse eesmärkidesse, tegema täna midagi selleks, et olla olemas ka homme.
Kuulates teenib rohkem kui rääkides.
Selleks tuleb võimalus võtta enne, kui rongist maha jääd.
/originaalartikli autor: Robin Gurney/
There are 4 comments .