Blog

Välkreportaaž Maailma Kasutatavuse päevalt

See on esimene osa Maailma Kasutatavuse Päeval (materjalid) kribatud live-konspektist. Järg asub siin.

***

Olen siin sündmuskohal, kus täna toimub meie heade sõprade Trinidadi eestveetud World Usability Day seminar.

Kuriteopaigaks äärmiselt hubane Uniquestay Tallinn Hotelli seminariruum Kaval-Ants, kus paekivi seinte vahele on hoovi vaatama pikitud maast laeni aknad, laeprussidelt ripuvad alla kalavõrgud ning ruum on täis ootusärevaid nägusid.

Sest täna näidatakse siin eye-tracking‘u seadet ja räägitakse ehk midagi kasulikku kasutavusest. Ja kui ei räägita, siis saab vähemalt hästi palju kohvi juua, nagu Ander tõsiasjale, et ukse juures tõesti palju kohvi oli, tähelepanu juhtis 🙂

Maailma Kasutatavuse päev toimub täna samaaegselt 43s riigis ja 170 linnas. Või noh, peaaegu samaaegselt, arvestades ajatsoone ;).

1. Hegle räägib sissejuhatavalt, mis on kasutatavus – see on diivanipaigutus, auto ostmine, pargi puude istutamine. See on igal pool me ümber. Lisaks sellele, et see on õudselt tehniline ja keeruline veebiinimeste pärusmaale kuuluv oskustöö.

Üks küsimus: “Kui ümberdisainida, kas mõne teise jaoks ei lähe kasutatavus paigast ära, kuidas seda vältida?”

Hegle: “Muudatused on alati problemaatilised, kindlasti tuleb silmas pidada eelnevate kasutajate vajadusi, aga kui sa asja paremaks teed, õpib inimene ümber ja ta on sellega rohkem rahul kui enne.”

2. Kris läheb tagasi kasutaja tasandile ja toob palju näiteid erinevate veebide kohta.

Kõik veebid müüvad midagi – toodet, teenust, ideoloogiat, teadlikkust või kasvõi õhku 🙂

Ettekande käigus elavneb rahvas saalis veelgi, küsitakse palju, räägitakse, naerdakse ja minagi unustan klahvidel klõbistada. Tõesti põnev on siin!

Näidetest vaatame Viru Valge veebi ja Delfit. Esimene on väga palju reklaami ja disainiauhindu võitnud (?) aga kindlasti palju kiitust reklaami- ja disainiinimestelt. Seal on lendavad pardid, linnulaul, hüplevad viinapudelid ja mida-kõik-veel. Huvitav kas veeb on tehtud reklaami- ja disainiinimestele? Sest kuidas leiab tavakasutaja kätte info, mitu volli on Viru Valges ja palju pudel maksab või hulgimüüja, kuidas ja mis hinnaga suuremaid koguseid tellida saab?

Delfi on Krisi arvates üks koledamaid veebe, mis üldse maailmas olemas on. Seal on vilkuvad reklaamid, igast muud läbu, uudised on kollased ja neistki on kättesaadav ainult mingi väike jupp. Aga ta on kasutatav, st sa saad kiirelt kätte oma kollase uudise, kui see on see, mida sa otsid. Või kaardi. Delfi võti on see, et ta on aastaid samasugusena püsinud. Inimesed on harjunud kasutama seda nii nagu ta on, kõik asjad on kogu aeg samas kohas.

Muude küsimuste seas kõlab (kõiki ma küll ei jõua üles kribada, kõigil on äkki midagi küsida):

Mees kusagilt tagantpoolt: “Kuidas saavutada see, et leht oleks disaini poolest ilus JA oleks ka kasutatavuselt normaalne?”

Kris: “Pead tegema kompromisse. Hea lahendus on jagada oma lehekülg blokkidesse. Ja siis teed 2/3 ilusat disainilahendusi ja 1/3 head, kasutatavat navigatsiooni ning asjalikku sisu.

Probleem on siin selles, et meie reklaami ja disainiinimesed ei ole kasutatavusega kokku puutunud, nad on õpetatud tegema printreklaami.”

Mispeale Mika küsib: “Aga MIS ON ilus? SEE on küsimus. Kas Viru Valge on ilus? Mika arvates on nt Google’ esileht väga ilus. Lendavat parti on muidugi väga lihtne klientidele müüa.”

Kris: “Sest klient on ka visuaalse haridusega.”

Mika: “Nad arvavad, et ma saan parema väärtuse oma rahale, kui midagi lendab ringi seal saidil. Kui ma saan veebilehe, kus on paremal servas menüü ja üleval otsinupp, siis tundub, et mõttetu raha raiskamine.

Viru Valgest saab päevateema 🙂

3. Priit

“Tere mina olen Priit ja ma olen vaegnägija.” Teeb nalja, et see kõlab nagu, “tere ma olen alkohoolik :)” Põhja-Eesti Pimedate Ühingu juhatuse liige. “Kandideerisin ja sain. Konkurents ei olnud eriti tugev.” Naerupahvakas. Eriti muheda olemisega kompleksivaba tüüp.

Räägib vaegnägemisest liikluses ja veebis.
Nagu kombele kohane, teeb kõigepealt mõisted selgeks – nägemihäire, võimetus, puue, puuete liigid. Säilitab lõbusat meeleolu.

“Ööklubides ma eriti ei käi. Pimedas näen halvasti. Aga siis harjub ära ja läheb asi edasi.” Naerupahvakas.

“Mulle teeb nalja see sõna ‘puue’, keegi ütleb et see on puudega, ma ütlen, ei, ei ole, ta on keskküttega.”

“Nõukogude ajal ei olnud ju puudega inimesi, kriminaale, prostituute, kedagi ei olnud, ilus ühiskond oli, päike paistis. Kui tuli kapitalism, ronisid kõik kuskilt maa alt välja, nagu zombid. Päris veider.”

“Tegelikult pimedad on positiivsed inimesed, ei ole midagi nii, et otsivad paela. Ei ole, nad teevad ise ka oma puude üle nalja, meil on sellised inside-joke‘id. Nt kui on pimedate koosolek, ja keegi ikka koperdab fuajees, siis teine küsib: Mis koperdad siin?! Mingi pime oled või?”

“Mulle meeldib, kui veebileht ei vilgu ega plingi, kui ei pea asju taga ajama. Delfis jooksevad reklaamid igalt poolt üle. Mõtle kui sa oled pime ja siis sa käid seel, teed lahti, jälle puff! oled kuskil mujal. Internet on ju imedemaa, kogu aeg kuskile viiakse. Ja see mis vene saitidel toimub on täielik internetiterrorism.”

Räägib juhtkoeradest – et nad on sõbralikud ja kannatlikud koerad, kes ei söö suvaliselt poes toitu ega hammusta nende kõrvu kikkuvaid lapsi. Inimesed, ärge olge ignorantsed! Need juhtkoerad on väga kasulikud pimedatele ja vaegnägijatele.

Kris küsib: “Miks Skandinaavias võivad lapsed juhtkoeraga käia, aga siin peavad 18 olema?”

Lubas järgi uurida. Pärast nalja, et Skandinaavias on inimesed rohkem arenenud, kui siin 🙂

Kontrastsus on vaegnägijatele ja pimedatele oluline märksõna nii liikluses kui veebis. “On küll stiilne, kui on valge leht ja hallid tekstid, aga no ei ole hea lugeda.”

Tihti on suhtumine: küll neil pimedatel on mingid omad asjad ja saavad ikka loetud. Aga tegelt tähtede suuremaks tegemise funktsioon võib ju ikka olla. Priit ütleb, et “Artur Räpp räägib kasutatavusest, ikka täiega, ta on ull itivend, läheb programmeerimise tasandile.” Hea mõte temalt: “Meie teeme kodulehe võimalikult paljudele huvigruppidele.” Priit arvab, et siis on tõenäolisem, et ka pimedad ja vaegnägijad seda kasutada saavad. Sest tegelikult on erinevate pimedusastmetega inimestel väga erinevad vajadused. Nt tema ei saa üldse kasutada seda programmi (George), mis pimedatele tekste ette vuristab, see on liiga kiire kõnetempo tema jaoks. Päris pimedad on aga harjunud sellega.

Kris küsib veel: “Lugesin uuringut, et tavainimesel on must-valget lihtsam lugeda. Nägemisprobleemidega inimestele on aga valge kiri mustal taustal parem. Kas on nii?”

Priit: “Mingilt maalt, kui on pimedam inimene, on see hea. Valge on liiga intensiivne. Must on taustana rahustavam.”

Küsimus jällegi kusagilt seljatagant, kus mul silmi pole: “Palju suurusjärgus vaegnägijaid Eestis on?”

Priit: “Põhja-Eesti Pimedate Ühingus on 500 liiget. Üldse Eestis on u 2000, aga paljud ju ei liitu ka. Paljud ei tea, et nad saavad liituda. Aga Skandinaavias, kus inimesed on rohkem arenenud :), kindlasti paljud teavad oma õigusi rohkem ja liituvad selliste organisatsioonidega.”

Priit kommenteerib erinevaid veebilehti vaegnägemise seisukohast:

Tele2 iseteeninduse keskkond pidi pimedapõrgu olema! Mulle öeldi.”

Hot.ee on ka väga ebamugav.”

Ander küsib: “Aga mida arvad tallinn.ee‘st (Kuna Priit teeb tihedat koostööd Tallinna LV’ga)?”

Priit: “Praegu ma kasutan nt Google’t, et leida Tallinna kodulehelt asjad üles´:) Õnneks meil on intranet, me seda tallinn.ee’d ei kasuta 🙂 Ei, tegelt seda otsimootorit ma kasutan seal. Viie palli süsteemis 2+.

Lõuna. Tagasitulles jätkan raporteerimist. Öelge, kui ma liiga pikalt lobisen, katsun piirata. Aga täitsa tore üritus on kujunemas!

Loading Facebook Comments ...

There are 3 comments .

Mihkel

Ma olen vist vaegnägija, aga ma ei leia postituse autori nime kuskilt. Kes see “mina” on?

Reply »
Mihkel

Ja kuna jutt käib kasutatavusest, siis altexi blogi ei ole esilehelt hästi leitav ja kättesaadav. Ma olen iga kord hädas kui tahan teie blogisse, mitte konkreetse artikli juurde pääseda. Ja ma pean läbi pika juhtme meeles pidama, et “viimased postitused” ongi blogidel tavaliselt esileheks.

Reply »
Merle

Vaegnägemisega ei ole ilmselt tegu, väike koodijupp oli jäänud lisamata. Nüüd on asi korras ja autorid näha ka postituse lehel.

Reply »

Share Your Thoughts!

Copyright ©2005-. All Rights Reserved.